حاضران به غائبان برسانند:
این کلام رسول خداست که 14 قرن تاریخ را طی می‌کند تا به گوش من و تو برسد:
گفتهاند: حجِّ آخر بود و پیامبر (صلی الله علیه و آله) همه را دعوت کرد. زن، مرد، پیر، جوان، سیاه، سفید، روستایی، شهری، عشایری. همه را.
آمدند… بیش از 120000 مسلمان مشتاق. مشتاق برای زیارت جمال دلربای رحمت عالمیان. مشتاق برای شنیدن مهمترین پیام رسالت.
…حج تمام شد.
اما نه هنوز کاری بس مهم باقی مانده است:
مقداد، عمار، ابوذر و سلمان مأمور به اسباب اجرایی کردن امر الهی شدن ، از جهاز اشتران کاروان، منبری به پا کرده و همگان را فراخواندند، آنان که پیش رفته بازگشتند و آنان که عقب مانده بودند رسیدند.
بعد از اقامه نماز ظهر رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، اتمام و اکمال دین را به همگان ابلاغ نمود: « مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاه»
آنگاه در ادامه فرمود : أَلا وَقَدْ بَلَّغْتُ، أَلاوَقَدْ أَسْمَعْتُ، أَلاوَقَدْ أَوْضَحْتُ، أَلا وَ إِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ قالَ وَ أَنَا قُلْتُ عَنِ الله عَزَّوَجَلَّ، أَلاإِنَّهُ لا «أَمیرَالْمُؤْمِنینَ» غَیْرَ أَخی هذا، أَلا لاتَحِلُّ إِمْرَةُ الْمُؤْمِنینَ بَعْدی لاَحَدٍ غَیْرِهِ.
« هشدار که من وظیفه ی خود را ادا کردم. هشدار که من آن چه بر عهده ام بود ابلاغ کردم و به گوشتان رساندم و روشن نمودم. بدانید که این سخن خدا بود و من از سوی او سخن گفتم. آگاه باشید که هرگز به جز این برادرم کسی نباید امیرالمؤمنین خوانده شود، و پس از من فرمانروایی مؤمنان برای هیچکس غیر از او روا نیست.»
اکنون دیگر خدا نعمت را تمام کرد و رضایت خویش را ابلاغ نمود: الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ
آری امروز همه چیز کامل است، معیاری به دنیا آمده است که در سایه اش نیک و بد از هم مشخص می شوند.
فضا پرشده بود از نسیم بهاری و همه با بَخٍ بَخٍ به امیرالمؤمنین تبریک می گفتند اما …. توده مردم به چگونگی بیعت می اندیشیدند و سران توطئه به شکستن بیعت!!
آری غدیر خم، گرچه ظاهرش برکه ای کوچک در کویربرهوت بود، اما چشمه ای جوشان و همیشه جاری در پهنه آرمان های والا شد، اقیانوس بی کرانه ای که گوهر ولایت را در خود جای داد؛ آب زلالی که از غدیر می جوشد تمام تشنگان تاریخ را سیراب می کند، یک سبو از این نهر، کافی است تا زمین ها را آباد و جانی تازه در کالبد زمان بدمد؛ ساحل نجاتی است که کشتی رسالت انبیاء در آن آرام گرفت.
آری مسئله غدیر بهترین کلاس درس برای بشریت است. بالاترین آموزه است که اگر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آن را ابلاغ نمی نمود، رسالتش ناتمام می ماند: «وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ »؛ غدیر تکرار اولین در آخرین کلام است، غدیر اوج مطلوب همه رسالت هاست.
از این روست که تمام انسان های فضیلت جو باید پیامبر و مُبلغ غدیر باشند. پیامبرِ غدیر بودن ، تکلیفی است که نبی خاتم (صلی الله و علیه وآله) بر دوش تمامی مسلمین نهاده اند.
طبق فرمایش رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): «ای حاضران به عهدی که با من و با خدا بسته اید، وفادار بمانید و این پیام را به همگان برسانید، به آنان‌که آن را نشنیده‌اند، به آنان‌که بعد از من می‌آیند و مرا نمی‌بینند؛ به غایبان تا قیامت برسانید.» چرا که غدیر دژ محکم و ریسمان الهی است که چنگ زدن به آن مایه سعادت دنیا و آخرت می گردد.

اشتراک گذاری این مطلب!

موضوعات: پست ثابت  لینک ثابت[یکشنبه 1395-07-11] [ 12:16:00 ق.ظ ]